Position Name Time Category Club Prizes
1 Stuart Bond 38.00 M Tommy's Fell Stars 1st Male
2 Andy Ward 38.22 M Clowne Road Runners 2nd Male
3 Jon Morgan 40.34 M40 Dark Peak 3rd Male
4 Ian Phillips 40.59 M Matlock
5 Callum Gilhooly 41.05 M Dark Peak
6 John Rocke 41.14 M Dark Peak
7 Graham Moffatt 41.39 M40 Dark Peak 1st Male V40
8 Bill Stewart 41.58 M Holmfirth
9 Pete Hodges 42.02 M Dark Peak
10 Lewis Banton 42.08 M Clowne Road Runners
11 Tom Sutherland 42.22 M U/A
12 Kev Lilley 42.28 M40 SRC 1st Local Male
13 Mike Nolan 42.35 M40 Dark Peak
14 Dave Schorah 42.57 M Shef Uni
15 Karl Webster 43.03 M Matlock AC
16 John Boyle 43.09 M40 Dark Peak
17 James Bostock 43.12 M U/A
18 Stephen Shanks 43.14 M Holme Pierrepont RC
19 Carl Egdell 43.21 M Dark Peak
20 Misko Abramilk 43.32 M Racing TNT
21 Shane Lynch 43.35 M Dark Peak
22 Nat Winfield 43.39 M Pennine FR
23 Mark Roberts 44.00 M Manchester Tri Club
24 Paul Savage 44.06 M Salford Harriers
25 John Mooney 44.15 M50 Macclesfield Harriers 1st Male V50
26 Janet McIver 44.18 F Dark Peak 1st Female
27 Christine Howard 44.38 F Matlock AC 2nd Female
28 Mick Stenton 44.53 M40 Dark Peak
29 Martin Cliffe 45.06 M Eryri Harriers
30 Martin Lee 45.36 M40 Rossendale
31 Andrew Wainwright 45.38 M40 U/A
32 Jon Slate 45.41 M Hallamshire Harriers
33 Graham Walton 45.45 M Wilson Cycles
34 Gavin Williams 46.03 M40 Dark Peak
35 Dan Stewart 46.10 M Spenborough
36 Scott Ramsden 46.15 M Clowne Road Runners
37 Tom Jackson 46.21 M U/A
38 Ian Hetherington 46.26 M40 U/A
39 Martin Stocks 46.27 M40 Dark Peak
40 Ron Fawcett 46.35 M50 Dark Peak
41 Stuart Hutchison 46.37 M Hallamshire Harriers
42 Andy Barnett 46.38 M40 Dark Peak
43 Simon O'Shea 46.55 M U/A
44 Andrew Moore 46.58 M50 Dark Peak
45 Stuart Smith 47.07 M Shef Uni
46 M Dickinson 47.08 M Dark Peak
47 Ian Winterburn 47.09 M40 Dark Peak
48 Angus Malcolm 47.17 M U/A
49 Simon Ridh 47.20 M Handsworth Road Hogs
50 Mathew Withycombe 47.33 M U/A
51 Keith Alger 47.37 M Holme Pierrepont RC
52 Warrick Newton 47.39 M Dark Peak
53 Mark Deighten 47.47 M Derby Triathlon Club
54 Allen Williams 47.53 M40 U/A
55 Jeremy Patterson 47.54 M50 Holmfirth Harriers
56 Steve Bannett 47.55 M50 North Derbyshire
57 Nick Mawer 48.02 M (L) U/A
58 D Thacker 48.08 M (L) Sheffield Hallam Uni
59 Bruce Humphrey 48.13 M U/A
60 Jonathan Sage 48.19 M40 Beverly AC
61 David Allen 48.36 M50 Dark Peak
62 Ian Parnell 48.43 M40 U/A
63 Dean Gillon 48.49 M U/A
64 Stuart Platts 48.52 M40 Clowne Road Runners
65 Adam Jeays 48.55 M Sheffield Tri Club
66 Thomas Hall 49.23 M (L) U/A
67 David Hazelton 49.28 M40 Clowne Road Runners
68 Richard Wheeler 49.33 M Sheffield Uni
69 Nicholas Bassett 49.44 M40 Staffordshire Moorlands
70 Jed Turner 49.49 M40 Sheffield Running Club
71 Peter Gorvett 49.57 M60 Dark Peak 1st Male V60
72 Alec Reece 50.02 M U/A
73 Peter Leighton 50.03 M40 Horwich
74 Sarah McCormack 50.03 F Shef Uni Athletics 3rd Female
75 Steve Mathews 50.04 M40 Dark Peak
76 Steve Blackford 50.08 M50 Denby Dale Travellers
77 Howard Whittaker 50.26 M40 U/A
78 Tim Clarke 50.33 M Dark Peak
79 Mark Evans 50.38 M Dark Peak
80 Paul Elliott 50.40 M Sheffield Dirt Society
81 Stewart Kemp 50.43 M50 Hallamshire Harriers
82 Rob Pilling 50.44 M U/A
83 Ian Brookes 50.44 M40 Kimberworth Striders
84 David McCabe 50.45 M50 Doncaster AC
85 David Hobson 50.50 M50 U/A
86 Tom Anthistle 50.55 M U/A
87 Matt Sampson 51.01 M Totley AC
88 Jonathan Wales 51.08 M Dark Peak
89 Lynda Morgan-Jones 51.15 F40 North Derbyshire 1st Female V40
90 David Walsh 51.23 M Dark Peak
91 Gareth Little 51.24 M Shef Uni
92 Rhian Evans 51.24 F Dark Peak
93 Niall Millar 51.38 M40 U/A
94 Ian McMillan 51.39 M40 North Derbyshire
95 Steve Adams 51.40 M40 U/A
96 Reg Cooper 51.43 M50 U/A
97 Steve Mead 51.44 M Racing TNT
98 Jonathan Mawer 51.44 M U/A
99 Neil Oxley 51.47 M60 U/A
100 Charles Hearey 51.49 M40 U/A
101 Ian Alexander-Barnes 51.51 M40 U/A
102 Peter Hopkins 51.56 M U/A
103 Graham Jordan 52.02 M40 (L) U/A
104 Alan Bocking 52.04 M50 Cheshire Hill Racers
105 Shaun Parker 52.06 M U/A
106 Chris Jackson 52.09 M U/A
107 Bill Goodwin 52.36 M40 Pennine FR
108 Jamie Smith 52.42 M40 Stainland Lions
109 David Kilpatrick 52.44 M40 Macclesfield Harriers
110 Alasdair Duncan 52.51 M50 Ashbourne RC
111 Duncan Archer 52.53 M40 Sheffield Tri Club
112 Matt Hackland 52.57 M U/A
113 Stephan Moran 53.00 M40 Hallamshire Harriers
114 Rory Reed 53.02 M40 Wellhead Old Boys
115 Adrian Baker 53.24 M40 Penistone
116 Ian Hewitt 53.29 M Army
117 Ryan Ball 53.37 M Ripley
118 Dan Burgess 53.41 M U/A
119 Steve Hattersley 53.48 M Clowne Road Runners
120 Graham Breeze 53.52 M60 Ilkley Harriers
121 John Sullivan 53.53 M40 U/A
122 Mark Hobbs 53.54 M Sheffield Uni
123 David Sugden 53.55 M40 Dark Peak
124 David Watson 54.05 M40 North Derbyshire
125 Philip Wood 54.15 M Wooton Road Runners
126 Kirsty Bryan-Jones 54.23 F (L) Dark Peak 1st Local Female
127 Rupert Kemploy 54.28 M Otherdale
128 Hazel Tant 54.35 F U/A
129 Simon Croft 54.38 M40 Hallamshire Harriers
130 Martin Smith 54.48 M40 Dark Peak
131 Chris Lee 54.54 M40 Sheffield Running Club
132 Michael Nunn 54.55 M60 Striders
133 Andrew James 54.57 M40 U/A
134 Ian Richardson 55.01 M40 U/A
135 Sam Williams 55.02 M Dark Peak
136 Chris Horsfall 55.07 M50 Handsworth Road Hogs
137 Colin Bostock 55.16 M50 Long Eaton Running Club
138 Rachael Dearden 55.18 F Peel Road Runners
139 Heafsy Chirn 55.22 M40 U/A
140 Neil McAdie 55.24 M40 Hope Valley Topiary Society
141 Rebecca Heyes 55.45 F North Derbyshire
142 Andrew Starcevic 55.50 M50 Wooton Road Runners
143 Andrew Clough 55.52 M40 Chorley Harriers
144 Graham Goff 55.54 M60 U/A
145 Elizabeth Kooper 55.45 F Sheffield Tri Club
146 Eoin Connaughton 55.51 M40 Dark Peak
147 Stuart DeFreyne 55.55 M Wooton Road Runners
148 Tim Mackey 56.01 M50 Dark Peak
149 Dave Bone 56.02 M40 U/A
150 Jane Crowson 56.08 F40 Dark Peak
151 Stephen Dewick ??.?? M49 Stilton Striders
152 Richard Gardiner 56.15 M CGCC
153 Eric Hildrew 56.15 M U/A
154 Kevin Rowles 56.22 M40 Killamarsh Harriers
155 Ken Jones 56.25 M60 Dark Peak
156 ColinHughes 56.35 M50 U/A
157 James White 56.36 M40 U/A
158 Paul Pycroft 56.41 M Dark Peak
159 Jason Praill 56.42 M Springfield Striders
160 Paul Sadler 56.43 M Clowne Road Runners
161 Michael Andrew Vernon 56.45 M Goyte Valley Striders
162 Ray Booth 56.50 M50 North Derbyshire
163 James Monteita 56.52 M40 U/A
164 Chris Edwards 56.54 M U/A
165 Nigel Bennett 57.03 M40 Holme Pierrepont RC
166 Lucy Harris 57.09 F Pennine FR
167 Gary Kendrew 57.09 M40 Handsworth Road Hogs
168 Katherine Patrick 57.10 F Sheffield Tri Club
169 John Heap 57.12 M50 U/A
170 Tom Pritchard 57.15 M U/A
171 Roy Small 57.20 M50 Dark Peak
172 Max Howard 57.34 M50 Retford AC
173 Clare Gardinier 57.36 F Sheffield Hash Harriers
174 Emma Dent 57.41 F40 U/A
175 Matt Croney 57.42 M U/A
176 Andrea Stimson 57.45 F40 Climbers Club
177 Simon Hutchinson 58.05 M40 U/A
178 Mark Pudner 58.07 M40 U/A
179 Maria Klisz 58.08 F40 U/A
180 Maurice West 58.17 M60 Dark Peak
181 Glen Irving 58.23 M Dark Peak
182 Michael Barry 58.30 M Stockport Harriers
183 Nikki Toms 58.31 F40 U/A
184 David Stern 58.35 M Kimberworth Striders
185 Matt Killancley 58.40 M40 U/A
186 Bill Alsop 58.49 M60 Buxton AC
187 Nina Hague 58.51 F40 U/A
188 Matt Sharpe 58.56 M U/A
189 Craig Burean 59.00 M Totley AC
190 Kevin Bowskill 59.02 M50 Penistone
191 Anthony Devlin 59.08 M U/A
192 Richard Collins 59.13 M U/A
193 Christer Goetzingez 59.19 M40 U/A
194 Nigel Dorman 59.31 M40 Handsworth Road Hogs
195 Pete Tapping 59.34 M50 Dark Peak
196 Daniel Morton 59.35 M Dark Peak
197 Stephen Wooliscroft 59.36 M U/A
198 Matt Jones 59.37 M40 Wellhead Old Boys
199 Catherine Adams 59.43 F U/A
200 John Jones 59.47 M40 Racing TNT
201 Judith Gilchrist 59.53 F40 U/A
202 Geoff Nichols 60.02 F50 Dark Peak
203 Stuart Rook 60.09 M U/A
204 Penny Collier 60.16 F40 (L) Dark Peak
205 Michael Kendall 60.17 M50 Wooton Road Runners
206 Alan Ashforth 60.19 M60 Handsworth Wild Hogs
207 Frank Edenborough 60.20 M40 U/A
208 Andy Burbrier 60.25 M40 Cranleigh RFC
209 Andrew Chester 60.27 M40 U/A
210 David Gould 60.37 M50 Serpentine
211 Dan Thompson 60.40 M (L) Fat Boys
212 Emma Hall 60.41 F (L) U/A
213 Garry Needham 60.44 M40 Maltby RC
214 Peter Jennings 60.50 M U/A
215 Elkins 61.06 M40 U/A
216 Richard James Irwin 61.10 M40 U/A
217 Simon Foster 61.17 M40 U/A
218 Richard Pegram 61.21 M40 Wirksworth
219 Sean Nugent 61.25 M40 U/A
220 Rachael Wright 61.27 F40 U/A
221 Heather Clark 61.36 F U/A
222 Paul Thompson 61.39 M40 U/A
223 Richard Knowles 61.47 M Totley AC
224 Greg Goddard 61.49 M50 Clowne Road Runners
225 Shane Bacon 61.49 M40 U/A
226 David Arundale 61.50 M50 Dark Peak
227 Raymond Migocz 61.51 M50 U/A
228 Briony Clarke 62.05 F U/A
229 Mark Bartley 62.06 M40 Totley AC
230 David Garton 62.10 M40 (L) U/A
231 Derek Dale 62.26 M60 Congleton
232 Lynda Howard? 62.33 F40 Retford AC
233 Robin Edwards 62.40 M40 U/A
234 Joan Waller 62.54 F50 Dark Peak 1st Female V50
235 Nicola Bates 62.59 F Handsworth Road Hogs
236 Mike Arundale 63.06 M50 Dark Peak
237 Melanie Adams 63.33 F Clowne Road Runners
238 Mike Howarth 63.35 M U/A
239 Simon Taylor 63.35 M40 U/A
240 Rachael Lee 63.58 F Shef Uni
241 Cheryl Hague 63.59 F Handsworth Road Hogs
242 Sam Bennett 64.04 M U/A
243 Lucas Shotts 64.05 M40 Wellhead Old Boys
244 Andrew Taylor 64.05 M50 U/A
245 Daniel Crooks 64.11 M Wooton Road Runners
246 Tony Brown 64.13 M50 U/A
247 Fliss Milner 64.14 F40 Dark Peak
248 Elinor Turner 64.20 F50 U/A
249 Paul Gavin 64.33 M40 U/A
250 Fee Womersley 64.45 F40 Totley AC
251 Cheryl Grindell 64.47 F U/A
252 Pauline Miller 64.59 F40 North Derbyshire
253 Nicholas Quaife 65.18 M50 U/A
254 Sue Lightfoot 65.22 F40 U/A
255 Jim McIntosh 65.40 M45 Clowne Road Runners
256 Stewart Benfield 66.07 M40 U/A
257 Dan Keeling 66.11 M Clowne Road Runners
258 Ken Isherwood 66.12 M50 U/A
259 Sarah Harris 66.34 F Totley AC
260 Dominic Taylor 67.01 M40 U/A
261 Caryl Hartwright 67.02 F60 Totley AC 1st Female V60
262 Viv Durrant 67.03 F U/A
263 Jayne Gwynn 67.05 F40 U/A
264 Paul Higginbottom 67.10 M40 U/A
265 Gareth Williams 67.17 M40 U/A
266 R Lewis 67.27 M U/A
267 Ingrid Franklin 67.34 F Shef Uni
268 Tietze Susanne 68.01 F40 Sheffield Tri Club
269 Dave Keeling 68.19 M40 Clowne Road Runners
270 Louise Glover 69.16 F40 (L) U/A
271 Richard Stapleton 69.41 M U/A
272 Andrea Elston 69.43 F Clowne Road Runners
273 Gary ? 71.25 M40 U/A
274 Roger Mawer 72.00 M60 Lowestoft Road Runners
275 Sophie Barraclough 72.25 F40 Holmfirth Harriers
276 Adrian Barraclough 72.28 M40 U/A
277 Lance Gardner 72.53 M40 Abbey Runners
278 Richard Thorpe 72.54 M North Derbyshire
279 Sally Shepherd 73.21 F U/A
280 Ros? T? 73.38 M U/A
281 Maky Hampshire 73.57 F40 Otley AC
282 Jane Lich? 78.30 F50 (L) U/A
283 Sarah Timmins 79.14 F U/A
284 Louise Bishop 79.28 F U/A
285 Jakki Capron 80.13 F50 U/A
286 Anne Brown 80.13 F50 U/A