Position Name Time Category Club
1 Stuart Bond 38.36 M Dark Peak Fell Runners 1st Male
2 Robert Little 40.13 M Dark Peak Fell Runners 2nd Male
3 Stephen Pyke 41.39 M40 Staffs Moorlands 3rd Male
4 Dave Taylor 42.11 M40 Dark Peak Fell Runners 1st Male v40
5 Simon Patton 42.29 M40 (L) Dark Peak Fell Runners 1st Local Male
6 Mike Nolan 42.45 M40 Dark Peak Fell Runners
7 Darren Holloway 43.29 M40 Pennine
8 Noel Curtis 43.41 M Pennine
9 Kevin Mahon 43.44 M U/A
10 Lewis Banton 43.58 M Clowne Road Runners
11 Mathew Franklin 44.05 M Bristol + West AC
12 Andy Douglas 44.12 M U/A
13 Carl Egdell 44.17 M Dark Peak Fell Runners
14 Mick Stenton 44.19 M40 Dark Peak Fell Runners
15 Julian Rank 44.34 M40 Holmfirth Harriers
16 Antony Moss 44.52 M Totley AC
17 Mathew Hulley 44.57 M Dark Peak Fell Runners
18 Tim Willson 45.15 M U/A
19 Dan Stewart 45.27 M40 Spen AC
20 Chris Ledger 45.37 M40 Dark Peak Fell Runners
21 Richard Bradbury 45.43 M Matlock AC
22 Andy Barnett 46.03 M40 Dark Peak Fell Runners
23 Ional Soare 46.08 M U/A
24 Robin Mitton 46.16 M Pennine
25 Jon Hargreaves 46.32 M U/A
26 Colin Taylor 46.33 M40 U/A
27 Martin Stocks 46.39 M40 Dark Peak Fell Runners
28 Jon Slate 46.41 M Hallamshire Harriers
29 Gary McMahon 46.46 M50 Redhill RR 1st Male v50
30 Graham Schofield 46.48 M Dark Peak Fell Runners
31 Dave Gale 46.50 M U/A
32 Andrew Critchlow 47.10 M40 U/A
33 Dan Woolnough 47.11 M U/A
34 Henry Norman 47.24 M CGCC
35 Simon O'Shea 47.27 M Dark Peak Fell Runners
36 Karen Dalton 47.29 F Dark Peak Fell Runners 1st Female
37 Matthew Dickinson 48.05 M Dark Peak Fell Runners
38 Richard Wheeler 48.07 M Sheffield Uni
39 David Fox 48.10 M U/A
40 Austin Frost 48.23 M U/A
41 David Best 48.27 M U/A
42 Christopher George 48.31 M Prestatyn RC
43 Andrew Whittingham 48.34 M40 U/A
44 Andy Moore 48.29 M50 Dark Peak Fell Runners
45 James Creaghan 48.52 M U/A
46 Chris Jackson 49.03 M Glossopdale
47 Pete Fraser-Smith 49.09 M Dark Peak Fell Runners
48 Ed Richardson 49.16 M Dark Peak Fell Runners
49 Stephen Moran 49.19 M40 Hallamshire Harriers
50 Mark Wharton 49.33 M40 Calder Valley
51 Garry Traviss 49.36 M40 Calder Valley
52 Adrian Baker 49.37 M40 Penistone
53 Richard James 49.50 M CGCC
54 Andrew Clough 49.54 M40 Chorley Harriers
55 John Duffey 49.57 M U/A
56 Glyn Smithers 49.59 M U/A
57 Dave Watson 50.07 M40 North Derbyshire
58 James Mondey 50.11 M40 U/A
59 Daniel Stephenson 50.19 M U/A
60 Matthew Boyes 50.22 M40 U/A
61 Daniel Clist 50.32 M U/A
62 Michael Cooper 50.35 M40 U/A
63 Richard Hall 50.39 M40 U/A
64 Mark Bacon 50.50 M40 U/A
65 Andrew Ebbins 50.52 M U/A
66 Steve Blackford 50.58 M50 Denby Dale Travellers
67 Mark Evans 51.05 M Dark Peak Fell Runners
68 David Bollington 51.19 M Dark Peak Fell Runners
69 Joseph Brownhill 51.21 M U/A
70 Steve Lee 51.32 M50 (L) Buxton
71 John Sullivan 51.36 M40 U/A
72 Lee Grant 51.40 M40 Goyt Valley Striders
73 Jo Mayland 51.46 F Staffs Moorlands 2nd Female
74 Tim Brockington 51.52 M50 Springfield Striders
75 David James 51.58 M CGCC
76 Diane Lee 52.02 F Matlock AC 3rd Female
77 Joe Farnell 52.04 M U/A
78 Kristian Groom 52.13 M U/A
79 Rupert Finn 52.16 M (L) U/A
80 Neil Oxley 52.19 M60 U/A 1st Male v60
81 Alex Hardcastle 52.21 M U/A
82 Stewart Kemp 52.25 M50 Hallamshire Harriers
83 Nick Hill 52.27 M40 U/A
84 James Mitchell 52.37 M U/A
85 Heather-Catherine Marshall 52.41 F U/A
86 Paul Barnett 52.45 M U/A
87 Hazel Tant 52.47 F U/A
88 Richard Walker 52.52 M40 U/A
89 Rob Fletcher 53.00 M50 North Derbyshire
90 Willy Kitchen 53.03 M40 Dark Peak Fell Runners
91 Simon Harris 53.09 M40 Nidd Valley
92 Stephen Wooliscroft 53.11 M Dark Peak Fell Runners
93 Michael McGrath 53.16 M Dark Peak Fell Runners
94 Daniel Bell 53.21 M U/A
95 John Nunn 53.34 M50 Calder Valley
96 Charles Dunnine 53.35 M40 U/A
97 Dave Holford 53.36
U/A
98 Scott Macdonald 53.37 M U/A
99 Tim Aldridge 53.38 M U/A
100 Dan Thompson 53.40 M (L) Hope Valley Top Soc
101 Dave Birch 53.44 M50 Steel City Striders
102 Alec Reece 53.50 M U/A
103 Andrew Waters 53.51 M50 Barnsley AC
104 Ian Ankers 53.53 M60 South Cheshire Harriers
105 J Crowson 53.55 F40 Dark Peak Fell Runners 1st Female v40
106 Trevor Watson 54.00 M40 Steel City Striders
107 Tim Russon 54.06 M Totley AC
108 Richard Gardiner 54.08 M CGCC
109 Sarah Colbert 54.11 F40 Springfield Striders
110 Emma Gregory 54.12 F Bowland
111 Caroline J Burrell 54.15 F Trail Runners
112 Gary Kennedy 54.27 M50 Handsworth
113 Nick Hamilton 54.40 M CGCC
114 Steve Bowker 54.47 M50 U/A
115 Dave Bone 55.01 M40 U/A
116 Todd Coxhead 55.05 M RR Harriers
117 Simon Hutchinson 55.08 M40 U/A
118 David Sugden 55.11 M40 Dark Peak Fell Runners
119 Kevin Rowles 55.14 M40 Killamarsh Kestrels
120 Kenny Turner 55.20 M50 Dark Peak Fell Runners
121 Chris Horsfall 55.22 M50 Handsworth Road Hogs
122 Sheona McKay 55.45 F Dark Peak Fell Runners
123 Paul Pycroft 55.46 M Dark Peak Fell Runners
124 Steve Aspey 55.50 M40 U/A
125 Andrew Blackford 55.56 M50 West End Runners
126 Rob Jolley 56.01 M RCWADP
127 Colin Hughes 56.31 M50 U/A
128 Clare Gardiner 56.32 F U/A
129 Michael Baldwin 56.37 M50 Denby Dale Travellers
130 John Gorman 56.39 M50 North Derbyshire
131 James White 56.42 M40 Sheff H H H
132 Charles Bennett 56.49 M U/A
133 Alistair Tait 56.56 M U/A
134 Daniel Stones 57.19 M RCWADP
135 Brent Lindsay 57.25 M50 Penistone Footpath Runners
136 David Sutton 57.29 M40 U/A
137 Tommy Pearson 57.31 M RCWADP
138 Richard Head 57.35 M U/A
139 Tim Higgins 57.50 M U/A
140 Nick Woffenden 57.51 M U/A
141 Yvonne Beckwith 57.52 F Dark Peak Fell Runners
142 James Davies 57.53 M50 Lincoln Wellington
143 Julie Gardiner 57.54 F50 Dark Peak Fell Runners 1st Female v50
144 Anthony Horsfall 57.57 M40 Handsworth Road Hogs
145 Dominic Green 58.03 M U/A
146 Dave Patrick 58.05 M40 Ashbourne
147 Andrew Chester 58.08 M40 U/A
148 Shaun Taylor 58.12 M U/A
149 Wayne Grant 58.14 M U/A
150 Christine Blackford 58.15 F50 Denby Dale Travellers
151 Dave Foster 58.16 M50 Penistone
152 David Gould 58.27 M50 West Bromwich Harriers
153 David Palmer 58.39 M U/A
154 David McKee 58.45 M40 U/A
155 Joanna Dangerfield 58.50 F U/A
156 Frank Edenborough 58.52 M40 U/A
157 Ken Thomas 58.53 M50 Handsworth Road Hogs
158 John Williams 58.56 M50 Springfield Striders
159 Sarah Broadhurst 59.08 F40 Dark Peak Fell Runners
160 Alan Ashforth 59.12 M60 Handsworth Road Hogs
161 Liam Dangerfield 59.24 M U/A
162 Richard Thomas 59.31 M50 Huncote Harriers
163 Tony Jackson 59.35 M50 U/A
164 Curtis Lee 60.03 M40 Sheffield Running Club
165 Nicola Taylor 60.03 F U/A
166 Duncan Marson 60.06 M (L) U/A
167 Sarah Land 60.08 F40 U/A
168 S Braddock 60.14 M40 Totley AC
169 Richard Hakes 60.15 M50 Dark Peak Fell Runners
170 Stephen Ward 60.27 M40 U/A
171 Scott Lilley 60.28 M U/A
172 Anthony Davenport 60.34 M U/A
173 Stephen Dewick 60.42 M40 U/A
174 Malcolm Savage 60.45 M60 Springfield Striders
175 Maurice West 60.52 M60 Dark Peak Fell Runners
176 Chris Holt 60.54 M50 SMAC
177 Mark Wedgwood 60.58 M40 U/A
178 Pete Tapping 61.37 M50 Dark Peak Fell Runners
179 Tom Bide 61.42 M U/A
180 Richard Peglar? 61.44 M40 Wirksworth
181 Mathew James Boucher 61.45 M U/A
182 Simon Foster 61.47 M40 U/A
183 Maria Klisz 61.48 F40 Totley AC
184 Luke Braddock 61.49 M Totley AC
185 Rachel Wright 61.52 F40 U/A
186 Gary Goudal 61.55 M U/A
187 S Benfield 61.58 M40 U/A
188 Rebecca Bright 62.03 F U/A
189 Susan Gardner 62.06 F40 Huncote Harriers
190 John Demison 62.10 M U/A
191 Penny Sadler 62.12 F U/A
192 Ralph Clark 62.14 M U/A
193 Bob Innes 62.33 M50 Penistone Footpath Runners
194 Holly Rea 62.34 F (L) U/A 1st Local Female
195 Joe Alexander 62.49 M U/A
196 Mark ? 63.39 M50 Dark Peak Fell Runners
197 Pete Tanker 63.41 M40 Hallamshire Harriers
198 Morag Baines 63.42 F40 U/A
199 Ben Pedler 63.46 M40 (L) U/A
200 Tom Ricketts 63.52 M50 U/A
201 Mike Arundale 64.09 M50 Dark Peak Fell Runners
202 Andrew Taylor 64.15 M50 U/A
203 James Lanchbels 64.19 M40 U/A
204 Alan Coxon 64.22 M50 North Derbyshire
205 Louise Ward 64.29 F U/A
206 Kat Love 65.07 F U/A
207 David Arundale 65.09 M50 Dark Peak Fell Runners
208 Nicola Hart 65.09 F40 Ambleside
209 Rachel Findlay-Robinson 65.11 F Sheffield Uni
210 Omar Pirzuole 65.27 M40 (L) U/A
211 Helen Twohig 65.55 F U/A
212 Keith Richardson 66.02 M50 U/A
213 Deborah Stephenson 66.15 F40 FRA
214 Yvonne Peake 66.16 F Derwent Runners
215 Caryl Hartwright 66.21 F60 Totley AC 1st Female v60
216 Ian Wolfendale 66.36 M50 U/A
217 Beu Parry 66.41 F50 Huncote Harriers
218 Colin Waterworth 67.18 M50 Horwich Harriers
219 Sophie Barraclough 67.34 F40 Holmfirth Harriers
220 Guy Seaman 67.50 M60 Dark Peak Fell Runners
221 Maxine Ison 68.00 F40 Totley AC
222 Emma Porcas 68.36 F U/A
223 Steven Peake 69.02 M U/A
224 Joe Glentworth 69.24 M U/A
225 Phil Lucas 69.38 M40 U/A
226 Rachel Bell 69.50 F U/A
227 Sue Braddock 69.55 F40 Totley AC
228 Helen Clarke 70.10 F40 (L) Totley AC
229 Katy ? 70.19 F U/A
230 Robert Turner 70.54 M U/A
231 Claire France 71.03 F U/A
232 Allan Bourne 71.19 M70 Staffs Moorlands
233 Maggie Gorman 72.50 F50 NDRC
234 Claire Davis 73.26 F U/A
235 Liz Barber-Lilley 74.42 F40 (L) Gumpers
236 Elizabeth Elliott 74.43 F

237 Mary Hampshire 77.19 F40 Otley AC
238 Rachel Sever 77.41 F40 U/A
239 Jane Boden 78.22 F U/A
240 Wayne Haigh 97.44 M U/A
241 Stephen A Naylor 104.07 M40 U/A
DNF Geoff Nichols DNF M50 Dark Peak Fell Runners